Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Harcerska Wyprawa Pamięci

34 harcerzy i harcerek z naszego hufca wzięło udział Harcerskiej Wyprawie Pamięci z okazji 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.
Wyprawa trwała 9 dni. W jej trakcie wieliccy harcerze zwiedzili Wenecję, Padwę, Fuggi, Chiusi, Watykan, Rzym, Florencję, wzięli udział w fabularnym rajdzie Honker oraz pełnili służbę w trakcie uroczystości państwowych na Monte Cassino.

Wędrując szlakiem walk 2. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych, nasze 3 patrole wzięły udział w XXVIII Rajdzie Honker. Dla uczestników była to szansa na zdobycie wiedzy historycznej poprzez naukę w działaniu oraz możliwość sprawdzenia swoich umiejętności z zakresu technik harcerskich, takich jak pierwsza pomoc czy obsługa busoli.

Głównym punktem wyjazdu były państwowe uroczystości z okazji 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Nasza reprezentacja z radością wzięła udział w służbie podczas na Polskim Cmentarzu Wojennym we Włoszech.

Związek Harcerstwa Polskiego jako patriotyczne stowarzyszenie pamięta o historii naszego kraju i pielęgnuje polskie tradycje. To właśnie wyprawy takie jak ta, pozwalają młodym osobom, jeszcze lepiej poznać momentami trudną historię Polski. Tej wiosny, na uroczystości bitwy przybywają ostatni jej świadkowie. To był doskonały moment, aby spotkać bohaterów Armii Generała Andersa oraz wysłuchać ich opowieści.

Partnerem wyprawy był Powiat Wielicki.