Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Nasi harcerze na Światowym Jamboree Skautowym w USA

Światowe Jamboree Skautowe to jedno z najbardziej ekscytujących wydarzeń w życiu każdego harcerza. Jest to zlot, podczas którego każdy z uczestnik może spotkać ponad 40 000 skautów z całego świata i dzięki temu poznać nowe kultury, udoskonalić umiejętności językowe i przeżyć niesamowitą przygodę, jakiej nie każdy ma okazję doświadczyć.

W 2019 roku World Scout Jamboree zostało zorganizowane wspólnie przez trzy organizacje skautowe – amerykańską, kanadyjską i meksykańską. Wydarzenie trwało od 22 lipca do 2 sierpnia.

Zlot był przepełniony rozmaitymi zajęciami, które rozwijały harcerzy pod wieloma względami. Program podzielony był na on-site (na terenie zlotu) i off-site (poza terenem). Część czasu podczas Jamboree był wolny, bez narzuconych zajęć, idealny by skorzystać z atrakcji przygotowanych przez inne kontyngenty, zaglądać do namiotów obcych krajów. To był czas na nawiązanie nowych przyjaźni i zainspirowanie się innymi kulturami.

Home hospitality to projekt przed Jamboree, podczas którego harcerze mięli okazję spędzić trzy dni w Nowym Jorku. Polska grupa była zakwaterowana na terenie Baiting Hollow Scout Camp na Long Island. Jest to baza obozowa Boy Scouts of America. Mięli możliwość przekonania się, jak wygląda scouting na innym kontynencie oraz skonfrontować posiadaną wiedzę z rzeczywistością.

Reprezentacja Polski na 24. Światowe Jamboree Skautowe, które odbyło się w Wirginii Zachodniej w USA, liczyła 424 osoby. W tej grupie było 34 reprezentantów ZHP Chorągwi Krakowskiej, w tym 6 osób z wielickiego hufca. Swoje przygotowania zaczęli już dwa lata temu – pozyskując partnerów i realizując kolejne zadania, dzięki którym mogli wziąć udział w tym jedynym w swoim rodzaju wydarzeniu.

Zaangażowanie i wytrwałość w postanowieniach to najlepszy dowód, że na Jamboree reprezentowali nas niesamowici młodzi ludzie, którzy odważnie stawiają sobie cele i konsekwentnie je realizują.